Zaznaczyła przy tym, że Amerykanie będą się pilnie przyglądać poczynaniom tego gabinetu, aby się upewnić czy przestrzega on zasady powstrzymywania się od przemocy.

Reklama

Uroczystość zaprzysiężenia palestyńskiego rządu odbyła się w Ramallah na Zachodnim Brzegu Jordanu. W ubiegłym tygodniu palestyńskie frakcje Hamas i Fatah porozumiały się w sprawie utworzenia gabinetu i poinformowały, że stworzą wspólny, przejściowy rząd. W ten sposób, po siedmiu latach rozłamu, Palestyńczycy z Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy mają te same władze.

Odkąd w 2006 roku islamistyczny Hamas przejął kontrolę w Strefie Gazy, Palestyńczycy byli podzieleni, co utrudniało im walkę o stworzenie własnego państwa. Obie frakcje wielokrotnie ze sobą rywalizowały i przedstawiały różne podejście do najważniejszych spraw.

Teraz wreszcie się porozumiały - co było reakcją na załamanie się izraelsko - palestyńskich negocjacji pokojowych. Najpóźniej w listopadzie ma dojść do wspólnych wyborów, które w ostatnich latach były wielokrotnie odkładane.