Przesłanie pokoju w 70-tą rocznicę lądowania w Normandii.

Reklama

Przed rozpoczęciem głównych uroczystości prezydent Francji Francois Hollande, kanclerz Niemiec Angela Merkel, amerykański prezydent Barack Obama i królowa brytyjska Elżbieta II przywitali się z grupą weteranów.

Hollande wygłosił następnie przemówienie, w którym powiedział, że uczestnicy uroczystości przybyli na "Plażę Sword", aby oddać hołd uczestnikom walk, ale też wystosować przesłanie pokoju. Wspomniał o żołnierzach i cywilach, którzy zginęli, także po stronie niemieckiej. Francuski prezydent mówił o bohaterstwie Amerykanów, Brytyjczyków i Kanadyjczyków, którzy uczestniczyli w lądowaniu w Normandii.

Podziękował też żołnierzom wszystkich narodów, także Polakom, walczącym o wyzwolenie Francji. Francois Hollande przypomniał o francuskim ruchu oporu, którego działania ułatwiły lądowanie aliantów, i o cierpieniach mieszkańców Normandii w czasie walk.

Oddał też hołd odwadze żołnierzy Armii Czerwonej, która w czerwcu 1944 roku walczyła z siłami niemieckimi, nie pozwalając im na udział w walkach we Francji. Hollande powiedział, że pamięć o poległych zobowiązuje nas do budowy świata, w którym będzie więcej wolności i braterstwa. To jest nasz obowiązek - zakończył swe przemówienie prezydent Francji.

Po wystąpieniu Hollande'a rozpoczęła się inscenizacja, obrazująca okupowaną przez Niemców Europę i lądowanie aliantów. Towarzyszyły jej wyświetlane na wielkich ekranach zdjęcia archiwalne, pokazujące okupowaną Europę, w tym Polskę, przygotowania do inwazji i desant w Normandii.

Oprócz prezydenta Francji, w uroczystości uczestniczyli między innymi: przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, królowa brytyjska Elżbieta II, prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama, prezydent Bronisław Komorowski, kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Rosji Władimir Putin, prezydent-elekt Ukrainy Petro Poroszenko i premier Kanady Stephen Harper,

Uroczystość zorganizowano na plaży, na której ustawiono między innymi cztery wielkie namioty i ułożono wielką mapę Europy, na której pokazano inscenizację.