Navanethem Pillay poinformowała, że w tej sprawie doszło do pogwałcenia prawa międzynarodowego. Dodała, że wszystkie osoby, które dopuściły się poważnego naruszenia zasad, w tym zbrodni wojennych, zostaną pociągnięte do odpowiedzialności bez względu na to, kim są.

Reklama

Pillay potępiła "przerażające zestrzelenie" malezyjskiego samolotu, na pokładzie którego było 298 osób. Wysoka Komisarz domaga się skutecznego i bezstronnego śledztwa w sprawie katastrofy.

Navanethem Pillay poinformowała również, że w wyniku starć na wschodzie Ukrainy od kwietnia zginęło co najmniej 1129 osób, a 3442 zostały ranne. Wskazuje to na znaczy wzrost liczby ofiar, ponieważ jeszcze w czerwcu liczba zabitych wynosiła 356.

Natężenie walk w regionach Doniecka i Ługańska Komisarz określiła mianem "bardzo niepokojących" i zwróciła uwagę na to, że obie strony konfliktu używają czołgów, rakiet i innych pocisków w terenach zabudowanych. Dlatego walczący muszą zachować wszelką ostrożność, aby zapobiec śmierci kolejnych cywilów.

Z raportu ONZ wynika również, że z terytoriów, w obrębie których dochodzi do walk, wyjechało dotychczas około 100 tysięcy osób.

Organizacja Narodów Zjednoczonych oskarżyła jednocześnie bojówkarzy o prowadzenie brutalnych "rządów terroru" w obszarach przez nich kontrolowanych, w tym o uprowadzanie, torturowanie i zabijanie cywilów.