Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite podpisała dekret w sprawie zdymisjonowania ministra energetyki Jarosława Niewierowicza.W oświadczeniu prasowym urzędu prezydenta napisano, że do 7 września obowiązki ministra energetyki czasowo będzie pełnił minister komunikacji Rimantas Sinkevičius, a od 8 września do czasu wyznaczenia nowego ministra energetyki stanowisko zajmie minister gospodarki Evaldas Gustas. Litewski premier wyjaśnił, że domaga się dymisji ministra, gdyż Jarosław Niewierowicz wbrew jego woli mianował na stanowisko wiceministra w swoim resorcie Renatę Cytacką z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie.

Reklama

Jarosław Niewierowicz ma opinię najlepszego ministra w rządzie i cieszy się poparciem prezydent Grybauskaite. Nie jest członkiem AWPL. Natomiast Renata Cytacka jest aktywną członkinią partii i przywrócenie jej na stanowisko wiceministra energetyki jest dla AWPL kwestią pryncypialną - napisano w oświadczeniu tej partii.
W litewskim społeczeństwie wywołało oburzenie to, że wiceminister Cytacka podczas świąt państwowych nie wywieszała na swoim domu flagi Litwy. Natomiast na państwowe święta polskie wywieszała flagę biało-czerwoną.


Litewscy politolodzy uważają, że rządowi Butkevicziusa grozi teraz kryzys polityczny. Obawiają się też opóźnienia realizacji ważnych projektów energetycznych - np. budowy terminalu gazu skroplonego. Niewykluczone, że Akcja Wyborcza Polaków na Litwie odejdzie z koalicji rządzącej. Polacy po raz pierwszy w historii niepodległej Litwy weszli w skład rządu i sprawują władzę prawie przez dwa lata. Oprócz ministra energetyki mają jeszcze pięciu wiceministrów w różnych resortach.