Akcja Wyborcza Polaków na Litwie wychodzi z koalicji rządzącej. O decyzji partii poinformował po posiedzeniu Rady Politycznej lider Akcji Waldemar Tomaszewski, podkreślając, że "partia nie może pracować pod dyktat innych".Premier Algirdas Butkevičius oświadczył, że koalicja rządząca będzie się składała z trzech partii. AWPL w rządzie Butkevicziusa miała stanowisko ministra energetyki i pięciu wiceministrów w różnych resortach. Po wyjściu z koalicji Polacy utracą wszystkie stanowiska.

Reklama

Skandal wynikł po tym, jak minister energetyki Jarosław Niewierowicz pod presją lidera AWPL Waldemara Tomaszewskiego, a wbrew wyraźnej woli szefa rządu, mianował na stanowisko wiceministra Renatę Cytacką. Wówczas premier zdymisjonował ministra Niewierowicza, co w rezultacie spowodowało wyjście AWPL z koalicji.
Teraz AWPL przejdzie do opozycji sejmowej. Litewscy politolodzy są zdania, że AWPL już od jakiegoś czasu szukała pretekstu, by wyjść z koalicji, bo w ciągu półtora roku od chwili jej powołania nie udało się rozwiązać żadnych problemów mniejszości narodowych - takich jak pisowni nazwisk w oryginale czy kwestii podwójnego nazewnictwa ulic.