Dziennik Gazeta Prawana logo

Polska partia na Litwie wystartuje w wyborach samorządowych w koalicji z Rosjanami

29 stycznia 2019, 19:43
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Wilno, starówka
Wilno, starówka/Shutterstock
Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) w wyborach samorządowych 3 marca wystąpi m.in. w koalicji z Aliansem Rosjan – poinformował we wtorek przewodniczący polskiego ugrupowania, eurodeputowany Waldemar Tomaszewski.

- powiedział na konferencji prasowej Tomaszewski. Przypomniał, że współpraca mniejszości narodowych w kraju trwa od lat 90. ubiegłego wieku, od czasu odzyskiwania przez Litwę niepodległości.e - wskazał lider AWPL-ZChR.

Tomaszewski odnotował, że , 5-procentowy, który dotychczas nie obowiązywał - wskazał Tomaszewski. AWPL-ZChR z Aliansem Rosjan ściśle współpracuje od 2008 roku. i - zaznaczył Tomaszewski.

W najbliższych wyborach samorządowych AWPL-ZChR o miejsca radnych walczyć będzie w dziesięciu samorządach; w sześciu z nich startuje w koalicji z Aliansem Rosjan. Samodzielnie AWPL-ZChR wystąpi w rejonach: jezioroskim, ignalińskim, szyrwinckim i elektreńskim, wspólnie z Aliansem Rosjan w Wilnie, Wisagini, w rejonach wileńskim, solecznickim, świeńciańskim oraz trockim. Na swej stronie internetowej AWPL-ZChR informuje, że z jej list wyborczych startuje 337 osób, z list Aliansu Rosjan – 128. Wśród kandydatów AWPL-ZChR do rad samorządowych są przedstawiciele siedmiu narodowości: Polacy, Białorusini, Tatarzy, Rosjanie, Litwini, Żydzi, Ukraińcy.

"W wyborach samorządowych AWPL-ZChR startuje wspólnie ze Związkiem Polaków na Litwie, Stowarzyszeniem Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna”, Forum Rodziców, wieloma innymi organizacjami polskimi, a także we współpracy z organizacjami innych mniejszości narodowych i wspólnotami litewskimi" - czytamy w komunikacie na stronie awpl.lt.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Zapisz się na newsletter
Najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, istotne wiadomości kulturalne, najlepsza rozrywka, pomocne porady i najświeższa prognoza pogody. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik.pl. Trzymamy rękę na pulsie Polski i świata. Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj