Niemcy nigdy nie zapomną o swojej odpowiedzialności za drugą wojnę światową - powiedziała w Bundestagu kanclerz Niemiec Angela Merkel. Szefowa niemieckiego rządu podkreśliła, jak ważne jest to, że Europa jest obecnie zjednoczona. Niemiecki Bundestag zebrał się w poniedziałek na nadzwyczajnym posiedzeniu w związku z sytuacją w Iraku. Kanclerz Angela Merkel swoje wystąpienie rozpoczęła jednak od słów na temat przypadającej dziś 75. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej.

Reklama

Rozpętana przez Niemcy wojna i zbrodnie narodowego socjalizmu były przyczyną śmierci milionów ludzi i nieopisanego cierpienia wielu narodów. Jako Niemcy nigdy o tym nie zapomnimy - mówiła niemiecka kanclerz. Merkel dodawała, że po wojnie, podziały między europejskimi krajami wydawały się nie do przełamania, ale na szczęście Europa jest dziś zjednoczona. O tym jakim szczęściem jest to europejskie zjednoczenie, przekonujemy się codziennie. Historia i współczesność przypominają nam, aby chronić to szczęście dla kolejnych pokoleń - mówiła.

Merkel dodawała, że cieszy się z wyboru Donalda Tuska na fotel szefa Rady Europejskiej. Jak podkreślała, nominacja Polaka na to stanowisko, ma wielkie symboliczne znaczenie.