Jestem dumna, że jestem pierwszą Pakistanką i pierwszą młodą kobietą, która otrzymuje tę nagrodę. To dla mnie wielki honor - mówiła. Wyraziła także radość, że dzieli tę nagrodę z Kailashem Satyarhim z Indii, działającym na rzecz praw dzieci, walczącym przeciwko ich zatrudnianiu.

Reklama

CZYTAJ WIĘCEJ: Pokojowa Nagroda Nobla przyznana. Malala Yousefzai z Pakistanu i Kailash Satyarthi z Indii>>>

Malala podkreśliła, że Pokojowy Nobel dla wyznawców buddyzmu i islamu to fakt symboliczny, niosący przesłanie dla świata o potrzebie przyjaźni między wyznawcami różnych religii. - Nie ma znaczenia, jaki masz kolor skóry, jakim językiem mówisz, jaką religię wyznajesz - każdego trzeba szanować - powiedziała. Zaprosiła też na uroczystość wręczenia nagrody Nobla premierów Pakistanu i Indii.

Młoda Pakistanka trafiła po raz pierwszy do światowych mediów, kiedy niemal równo dwa lata temu, 9 października 2012 roku, otrzymała postrzał w głowę w zatrzymanym przez pakistańskich talibów na drodze autobusie szkolnym. Powodem tej kary był blog, który prowadziła pod pseudonimem na stronie internetowej BBC opisując swoje życie na terenach plemiennych w Dolinie Swat opanowanych przez talibów. Jednym z przewodnich tematów był dostęp dziewcząt do edukacji.