Violeta Bulc - nowa kandydatka na komisarza ze Słowenii - będzie odpowiedzialna za transport. Taką decyzję oficjalnie ogłosił przewodniczący-elekt nowej Komisji Jean-Claude Juncker po zatwierdzeniu przez kraje członkowskie uaktualnionej listy przyszłych komisarzy.

Reklama

Wcześniej tekę dotyczącą transportu otrzymał Słowak Marosz Szefczowicz, który zgodnie z nowym planem ma być teraz wiceprzewodniczącym Komisji ds. unii energetycznej. To stanowisko miała objąć Alenka Bratuszek - pierwsza kandydatka ze Słowenii, ale nie została ona pozytywnie zaopiniowana przez europosłów. Zarówno Bulc, jak i Szefczowicz będą musieli być teraz przesłuchani przez odpowiednie komisje europarlamentu. Niewykluczone, że odbędzie się to już w najbliższy poniedziałek. Od tego w dużej mierze zależy, czy europosłowie dadzą zielone światło nowej Komisji i zaakceptują cały jej skład na sesji plenarnej.

CZYTAJ WIĘCEJ: Bratusek rezygnuje i wywraca unijne domino>>>>

Jeśli nieoficjalne informacje zostaną potwierdzone, zarówno Bulc, jak i Szefczowicz będą musieli zostać przesłuchani przez odpowiednie komisje europarlamentu. Niewykluczone, że odbędzie się to w najbliższy poniedziałek.

Głosowanie plenarne w sprawie całej Komisji zostało wcześniej zaplanowane na 22 października. Nie jest jednak pewne, czy odbędzie się zgodnie z planem.

Reklama