Uzbrojony napastnik otworzył ogień przy pomniku ofiar wojny. Ranny został tam kanadyjski żołnierz. Mężczyzna zmarł później na skutek odniesionych ran. Napastnik dostał się również do budynku parlamentu znajdującego się w pobliżu pomnika. W wyniku strzelaniny ranny został pracownik ochrony parlamentu. Uzbrojony napastnik został zastrzelony wewnątrz budynku.

Reklama

Kanadyjska policja poinformowała, że na razie nie może potwierdzić, czy mężczyzna, który śmiertelnie postrzelił żołnierza przy pomniku ofiar wojny, to ta sama osoba, która później wdarła się do siedziby parlamentu.

Jak poinformowano, premier Stephen Harper bezpiecznie opuścił miejsce strzelaniny. Policja zamknęła dostęp do budynku parlamentu.

Dwa dni temu mężczyzna podejrzewany o związki z islamskimi radykałami staranował samochodem dwóch wojskowych. Do zdarzenia doszło w pobliżu Montrealu.

Po tym wydarzeniu kanadyjskie służby zwiększyły środki bezpieczeństwa i podwyższyły stopień zagrożenia terrorystycznego z "niskiego" na "średni". Ma to związek z zapowiedziami dżihadystów, że Kanada będzie jednym z następnych celów ich ataków.

Kanadyjskie myśliwce uczestniczą w nalotach na pozycje Państwa Islamskiego. Islamiści zapowiadają zemstę wobec wszystkim państw, które biorą udział w operacji.