W oświadczeniu wydanym w Genewie, ONZ-owski ekspert i raportujący w sprawie praw człowieka zaapelował, by pociągnięto do odpowiedzialności przedstawicieli amerykańskiej administracji odpowiedzialnych za nadużycia. Ben Emmerson podkreślił, że w stan oskarżenia powinni zostać postawieni odpowiedzialni za stosowanie tortur.

Reklama

UJAWNIONO RAPORT W SPRAWIE WIĘZIEŃ CIA>>>

W obliczu międzynarodowego prawa, USA mają obowiązek osądzić winnych. Zaapelował, by sprawa zajął się amerykański prokurator generalny.

Na prawo międzynarodowe wskazują także inni obrońcy praw człowieka. Czas na śledztwo, oskarżenie i zadośćuczynienie - mówi Steven Hawkins z amerykańskiego oddziału Amnesty International. Podkreslił on, że z raportu wynika iz CIA działała nielegalnie a program dał zielone światło do popełniania przestępstwa.

Według szefa organizacji Humans Right Watch, Kenneth'a Roth'a, mówienie, że stosowane metody były potrzebne dla ochrony Amerykanów, to fikcja. Zauważył on, że prezydent Barack Obama przerwał wiele z tych praktyk. Ale jak dodał, o ile nie zostaną osądzeni winni tych czynów, tortury pozostaną "opcją" dla przyszłych prezydentów.

Reklama

American Civil Liberties Union - amerykańska organizacja non-profit której celem jest ochrona praw obywatelskich gwarantowanych przez konstytucję uwaza, że trzeba teraz konkretnych kroków, by upewnić się , że sytuacja się nie powtórzy. Departament sprawiedliwości powinien wyznaczyć prokuratora, który sprawdzi jaką rolę pełnili przedstawiciele administracji w tej sprawie.