Telewizja "Inter" została poddana w mediach ukraińskich ostrej krytyce po ostatnim programie noworocznym, w którym występowali rosyjscy artyści znani ze swych antyukraińskich wystąpień.

Reklama

Niezadowolenie patriotycznie nastawionych kręgów społeczeństwa ukraińskiego wywołał fakt zaproszenia do udziału w programie artystów z Rosji, którzy wielokrotnie wyrażali publicznie poparcie dla działań prorosyjskich separatystów w Donbasie. Niektórzy z nich popierali także rosyjską aneksję Krymu w marcu ubiegłego roku.

Irytację części Ukraińców wywołał fakt uczestnictwa w koncercie Iosifa Kobzona, piosenkarza znanego ze wspierania polityki Władimira Putina.

Noworoczny program Inter-u wywołał dyskusję na temat wprowadzenia ustawowego zakazu pokazywania w telewizji postaci, które uznane zostaną na Ukrainie za osoby niepożądane. Dyskutowana jest nawet sprawa odebrania kanałowi Inter licencji. Przeciwnicy tego rozwiązania twierdzą jednak, że program był prowokacją ze strony sił prorosyjskich, które chcą - w przypadku odebrania Inter-owi” licencji - oskarżać Kijów o ograniczanie wolności wypowiedzi.