Jedynie 3proc. obywateli Ukrainy chciałoby połączenia kraju z Rosją. Zdecydowana większość - ponad 88 proc.- jest przeciwna przyłączeniu do Federacji Rosyjskiej któregokolwiek z obwodów Ukrainy. Sondaż przeprowadził w grudniu Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii.
W takich miastach, jak Odessa, czy Chersoń procent obywateli opowiadających się za połączeniem z Rosją wyniósł zero. Podobnie wypowiedzieli się mieszkańcy Haliczyny, czyli zachodnich obwodów Ukrainy. Najwyższy wskaźnik opowiadających się za jednością i niezależnością Ukrainy od Rosji odnotowano w centrum kraju. Wyniósł on ponad 98 proc.. Na wschodzie kraju ludzie opowiadający się za jednością Ukrainy stanowili nieco ponad 80 proc..


Reklama

Wyniki sondażu wskazują , iż większość obywateli Ukrainy - zarówno na wschodzie, jak i zachodzie kraju - nie chce włączenia do Rosji, a różnice między wschodem i zachodem Ukrainy w postrzeganiu ukraińskiej państwowości stają się mniejsze. Lwowski publicysta i bloger "Ukraińskiej Prawdy" Taras Woźniak oceniając zachodzące na Ukrainie procesy mówił Polskiemu Radiu, iż obecnie formuje się ukraiński naród polityczny i obywatelski. W ostatnim roku o ponad 20 proc. wzrosła liczba mieszkańców identyfikujących się jednoznacznie, jako obywatele Ukrainy.

ZOBACZ TAKŻE: Separatyści zaczęli ze sobą walczyć. Zginął ważny dowódca>>>