Zgodnie z sondażem exit pools, przeprowadzonym przez Ipsos-Puls dla Chorwackiego Radia i Telewizji (HRT) opublikowanym przed godziną 20. Grabar Kitarović uzyskala 51,2 procent a Josipović - 48,8.

Reklama

Ankieta ta niewiele, bo zaledwie o 0,2 procent różni się na korzyść urzędującego prezydenta od sondażu, opublikowanego bezpośrednio po zamknięciu lokali wyborczych. Pierwszą turę 28 grudnia różnicą 1,5 procent głosów wygrał Ivo Josipović.

Były to szóste wybory prezydenckie od uzyskania w 1991 roku przez Chorwację niepodległości. Jeśli wyniki sondaży się potwierdzą, Kolinda Grabar-Kitarović będzie pierwszą kobietą piastującą najwyższy urząd w tym kraju. Przed nią na czele państwa stali - uważany za ojca niepodległości Franjo Tudżman do 1999 roku, Stipe Mesić w latach 2000-2010 i Ivo Josipović od 2010 roku.

Prezydent elekt Kolinda Grabar Kitarović pochodzi z Rijeki i ma 46 lat. W przeszłłości piastowała urząd ministra do spraw integracji europejskiej i kierowała resortem spraw zagranicznych. Była ambasadorem Chorwacji w Stanach Zjednoczonych, a także pierwszą w historii kobietą na stanowisku asystenta sekretarza generalnego NATO.

CZYTAJ TEŻ: Bośniacka beczka prochu znów gotowa jest wybuchnąć >>>