Porozumienie Zachodu z Iranem zostawi mu wolną rękę do budowy broni jądrowej - mówił premier Benjamin Netanjahu w wystąpieniu przed amerykańskim Kongresem. Jego zdaniem, zawarcie planowanej umowy nie powstrzyma Teheranu przed zbrojeniem.

Reklama

Polityka Iranu zagraża istnieniu Izraela oraz światowemu pokojowi - mówił premier Benjamin Netanjahu. Szef izraelskiego rządu powiedział, że władzami Iranu kieruje antysemityzm, realizowany poprzez najnowszą technologię. Według Netanjahu, Teheran ma infrastrukturę do konstrukcji broni jądrowej. Premier Izraela podkreślił, że walka Iranu z Państwem Islamskim nie czyni go przyjacielem Stanów Zjednoczonych. Zdaniem Netanjahu, Iran na równi z Państwem Islamskim zagraża światowemu pokojowi, gdyż zarówno Teheran, jak i dżihadyści dążą do zbudowania imperium islamskiego.

Premier Izraela dodał, że pokonanie Państwa Islamskiego, a pozwolenie Iranowi na zbudowanie broni jądrowej byłoby jak wygranie bitwy i przegranie wojny.
Premier Netanjahu podziękował Stanom Zjednoczonym za to, że wspierają jego kraj. Wyraził żal, że niektórzy odbierają jego obecność w Kongresie jako działanie polityczne. "Nie było to moją intencją" - zapewnił. Jak mówił, sojusz amerykańsko - izraelski wykracza ponad sferę polityki.

ZOBACZ TAKŻE: Powstaje koalicja przeciw ISIS. Iran mówi "nie" Waszyngtonowi>>>