Brytyjska żandarmeria wojskowa aresztowała marynarza z bazy Marynarki Królewskiej w Szkocji, który opublikował w internecie katalog zaniedbań na atomowych okrętach podwodnych. Marynarz najpierw zbiegł za granicę, ale po namyśle oddał się w ręce władz.

Reklama

Starszy marynarz William McNeilly opublikował listę 30 zaniedbań w bazie brytyjskiej flotylli atomowej pod Glasgow i na czterech okrętach z rakietami nuklearnymi Trident. Jego zdaniem, łatwość dostępu do bazy i na okręty wystawia kraj na niebezpieczeństwo. Jak ocenia, terroryści mogliby dokonać zamachu na pokładzie jednego z okrętów atomowych powodując kolosalne skażenie radioaktywne. McNeilly przewiduje nawet możliwość ataku na Wielką Brytanię przy pomocy jej własnych rakiet strategicznych. 25-letni marynarz służy dopiero od roku i był na jednym, 4-miesięcznym patrolu okrętu podwodnego "Victorious".

Po jego zakończeniu udał się na urlop i 7 maja opublikował listę zaniedbań. Kilka dni później odleciał za granicę. Jak pisał na swojej stronie na Facebooku, ukrywał się w kilku krajach, ale wrócił, aby dać się aresztować, gdyż dokonał już tego co zamierzył, ostrzegając rząd i społeczeństwo. Brytyjska admiralicja twierdzi, że marynarz nie znał i nie zdradził żadnych tajemnic wojskowych, nie grozi mu więc surowa kara.

ZOBACZ TAKŻE: Libia ostrzega: Islamiści będą udawać uchodźców, by dostać się do Europy>>>