Zdaniem szefa NATO, tego typu deklaracje potwierdzają kierunek działania Rosji, obserwowany już od jakiego czasu: Moskwa inwestuje coraz więcej w obronę - zwłaszcza w arsenał nuklearny - przeprowadza więcej ćwiczeń wojskowych i posługuje się nuklearną retoryką. Taka nuklearna demonstracja siły ze strony Rosji jest nieuzasadniona, destabilizująca i niebezpieczna - powiedział Stoltenberg.

Reklama

Odpowiadamy na taką sytuację przez działania mające na celu zapewnienie, że NATO jest Sojuszem, które chroni wszystkich swoich członków przed wszelkiego rodzaju zagrożeniami - dodał sekretarz generalny NATO.

Podkreślił, że Rosja staje się coraz pewniejsza siebie, o czym świadczą jej działania na wschodniej Ukrainie. Jens Stoltenberg powiedział, że NATO właśnie w reakcji na takie zachowanie zwiększa swoją gotowość i prowadzi działania odstraszające.

Sekretarz generalny Sojuszu spotkał się dziś z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem. Tematem rozmów było usprawnienie europejskiej polityki bezpieczeństwa. Tym problemem zajmą się też przywódcy państw Wspólnoty na najbliższym szczycie w Brukseli.

ZOBACZ TEŻ: Rosja zwiększa swój atomowy potencjał. "NATO prowokuje do wyścigu zbrojeń">>>