Negocjacje wierzycieli z Grecją w sprawie trzeciego programu pomocowego rozpoczęły się. Poinformował o tym unijny komisarz ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici. Ateny mają szansę na nową pożyczkę w wysokości do 86 miliardów euro. W zeszłym tygodniu zielone światło dla rozpoczęcia rozmów dały kraje strefy euro, po tym jak władze w Atenach wprowadziły pierwszą część reform wymaganych przez euroland.

Reklama

Negocjacje na temat porozumienia o pożyczce właśnie się zaczęły i potrwają - powiedziałbym - do drugiej połowy sierpnia - powiedział unijny komisarz. Jak dodał oczekuje się, że grecki parlament jeszcze dziś przegłosuje drugą część reform uzgodnionych na ostatnim szczycie strefy euro. Chodzi o zmiany z Kodeksie Postępowania Cywilnego oraz wprowadzenie w życie unijnej dyrektywy o restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków. Jestem przekonany, że te działania zostaną dziś wieczorem przyjęte - powiedział Moscovici

W tym tygodniu Grecja otrzymała już pożyczkę pomostową na pokrycie najpilniejszych zobowiązań: spłaty kredytu wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz Europejskiego Banku Centralnego. Środki pochodziły z unijnego funduszu ratunkowego, w którym swój udział mają wszystkie kraje Unii Europejskiej.