Zablokowana ekstradycja do Polski rosyjskiego handlarza dziełami sztuki. Nasz wymiar sprawiedliwości podejrzewał go o to, że Aleksander Choczyński nielegalnie wszedł w posiadanie obrazu zrabowanego z Polski podczas II Wojny Światowej. Chodzi o dzieło "Dziewczyna z gołębiem" Antoine'a Fesne'a, zakupione w 1931 roku przez poznańskie muzeum, a w 1943 wywiezione przez niemieckie wojska.

Sędzia federalny sądu na nowojorskim Manhattanie uznał, że dowody w tej sprawie sa niewystarczające do ekstradycji. Zdaniem sędziego, nie ma podstaw, by stwierdzić, że Choczyński wiedział o przeszłości dzieła, gdy je kupował. Sąd uznał, że dotychczasowe zeznania potwierdzają iż Rosjanin nie wiedział o przeszłości dzieła. Tym bardziej, że przez lata wystawiał je w swoim sklepie z antykami i wymieniał w katalogach. Tak nie postępuje ktoś, kto wie, że jego własność jest poszukiwana przez zagraniczne władze - stwierdził sędzia Jed Rakoff.

W marcu Choczyński został zatrzymany w Stanach na wniosek polskich władz. Wyszedł na wolność po tym jak wpłacono 100 tysięcy dolarów kaucji. Zgodnie z polskim prawem osoba, która nielegalnie posiada, sprzedaje lub ukrywa dzieła stanowiące dużą wartość kulturową podlega karze do 10 lat więzienia.