Pod listem skierowanym do przywódców Demokratów i Republikanów w Senacie i Izbie Reprezentantów podpisali się generałowie w stanie spoczynku i byli wysocy rangą oficerowie wszystkich rodzajów amerykańskich sił zbrojnych. Ich zdaniem, zawarte zIranem porozumienie znoszące sankcje w zamian za znaczne ograniczenie programu nuklearnego tego kraju wzmocni Teheran i stworzy dla Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników na Bliskim Wschodzie nowe zagrożenia.

Reklama

List emerytowanych wojskowych jest odpowiedzią na skierowany wcześniej do Kongresu apel o poparcie porozumienia z Iranem, podpisany przez kilkudziesięciu byłych oficerów sił zbrojnych USA. Oba apele są częścią intensywnej kampanii lobbingowej prowadzonej przez przeciwników i zwolenników układu. Listy z opiniami w tej sprawie wysłali do parlamentu eksperci, naukowcy, politolodzy organizacje polityczne i społeczne, a nawet skrzyknięte ad hoc grupy rabinów.

Kongresmeni mają czas do 17 września na poparcie lub odrzucenie zawartego przez rząd Baracka Obamy porozumienia. By zablokować układ, jego przeciwnicy potrzebują 2/3 głosów w Senacie, ponieważ bez takiej większości nie będą w stanie odrzucić ewentualnego weta prezydenta. Usa