Od tygodnia mińskie uzgodnienia są rzeczywiście przestrzegane - stwierdził Petro Poroszenko w rozmowie z mediami w Kijowie. Ukraiński prezydent dodał, że po raz pierwszy zawieszenie broni utrzymywane jest tak długo a ukraińscy żołnierze nie giną od kul separatystów.

Reklama

Mimo optymistycznych konstatacji Petra Poroszenki ukraińscy wojskowi donoszą, że separatyści chociaż dużo mniej intensywnie, ale mimo wszystko - atakują ich pozycje w Donbasie. Liczba ataków w porównaniu z sytuacją sprzed kilku tygodni zmniejszyła się jednak niemal 10-krotnie.

O pokoju mówi też szef separatystycznej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej. Jak podają donieckie media Aleksandr Zachaczenko na specjalnej konferencji w stolicy DNR powiedział, że najlepszym sposobem rozwiązania konfliktu są pertraktacje w Mińsku.

Jednocześnie Zacharczenko zasugerował, że na najbliższych rozmowach w stolicy Białorusi może być podpisane uzgodnienie co do wyprowadzenia z linii konfliktu artylerii poniżej 100 mm. Rozmowy grupy kontaktowej do spraw uregulowania konfliktu mają odbyć się 8 września.

Reklama