Reklama

Codziennie granicę między Marokiem a Ceutą i Melillą przekracza w każdym z tych miast po 15 tysięcy osób. Po zamachach w Paryżu policja obawia się, że są wśród nich bojownicy wracający z wojen w Syrii i Iraku. Marokańskie siły bezpieczeństwa ostrzegają, że do Maroka wróciło już 3 tysiące dżihadystów.

Ci, którzy walczą pod flagą samozwańczego Państwa Islamskiego, umieścili w internecie kolejną odezwę do Hiszpanów. Wiadomość dla naszych braci w Hiszpanii. A przede wszystkim w Melilli. Działajcie, przyłączajcie się do dżihadu! - apeluje młody terrorysta w wojskowym mundurze.

Dlatego na południu Hiszpanii wzmocniono ochronę strategicznych miejsc, takich jak porty czy elektrownie. Policja patroluje tam ulice w kamizelkach kuloodpornych i z psami wykrywającymi ładunki wybuchowe.

Kontrole na norweskich promach

Rząd w Oslo zapowiada wprowadzenie kontroli granicznych na promach przybywających do Norwegii. Będzie to dotyczyło promów ze Szwecji, Danii i Niemiec - poinformowała premier Erna Solberg.

Zaostrzone zostaną też kontrole w Svinesund - na moście granicznym łączącym Norwegię ze Szwecją, a także na innych drogach wjazdowych do Norwegii.

Również rząd Szwecji zapowiedział dziś zaostrzenie kontroli na granicach oraz w środkach transportu publicznego - pociągach, autobusach i na promach.