W ocenie rosyjskiej dyplomacji, północnokoreańskie władze złamały rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ, tym samym doprowadzając do - "poważnego pogorszenia się sytuacji na Półwyspie Koreańskim". Moskwa zwraca uwagę, że wcześniejsze próby jądrowe i dzisiejsze wystrzelenie rakiety balistycznej są "bardzo szkodliwe dla bezpieczeństwa w całym regionie północno-wschodniej Azji.

Reklama

"Pilnie zalecamy, aby północnokoreańskie kierownictwo zadało sobie pytanie, czy polityka sprzeciwu wobec społeczności międzynarodowej leży w interesie kraju - można przeczytać w oświadczeniu rosyjskiego MSZ. Jednocześnie deputowany Rady Federacji Franc Klincewicz ostrzegł Koreę Północną przed kolejnym zaostrzeniem sankcji. W jego opinii -"działania północnokoreańskich władz zmuszają społeczność międzynarodową do zdecydowanej i ostrej reakcji".

Korea Północna wystrzeliła w nocy z soboty na niedzielę rakietę, która jak twierdzą władze w Pjongjangu, umieściła okołoziemskiej orbicie satelitę obserwacyjnego. Tymczasem rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ zabrania Korei Północnej prowadzenia prób rakietowych i nuklearnych.