Jak relacjonuje telewizja TV2000, Franciszek przywitał Cyryla słowami "Jesteśmy braćmi". Po czym dodał, że dzisiejsze spotkanie jest "wolą Boga". Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego zapytał Ojca Świętego o przebieg podróży.

Reklama
PAP/EPA / Max RossiPOOL

Przywitanie duchownych odbyło się w bardzo serdeczny sposób. Obaj objęli się i ucałowali, a następnie rozpoczęli rozmowę, prowadzoną po hiszpańsku i rosyjsku z następującymi po nich tłumaczeniami. Przez pierwszy kwadrans od wejścia obu hierarchów w sali obecni byli dziennikarze. Później zaczęły się rozmowy za zamkniętymi drzwiami.

Obok Franciszka i Cyryla stoi duży krucyfiks. Hierarchowie wymienią się również podarunkami - papież przekaże relikwiarz z relikwiami świętego Cyryla oraz srebrny kielich, zaś moskiewski patriarcha ofiaruje kopię Kazańskiej Ikony Matki Bożej.

W spotkaniu biorą udział także przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Popierania Jedności Chrześcijan, kardynał Kurt Koch, i metropolita wołokołamski Hilarion, stojący na czele Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego. Podczas wymiany darów na zakończenie spotkania dołączy do nich prezydent Raul Castro.

W jego obecności (około 22:15 naszego czasu) Franciszek i Cyryl podpiszą wspólną deklarację katolicko-prawosławną. Ma ona dotyczyć takich zagadnień jak prześladowanie chrześcijan na Bliskim Wschodzie, rodzina, sekularyzacja, miejsce chrześcijan w zeświecczonym społeczeństwie, sprawy młodzieży i ochrony życia. Potem patriarcha i papież wygłoszą przemówienia. Po spotkaniu z Cyrylem, Franciszek uda się do Meksyku, gdzie zaplanowano jego 6-dniową pielgrzymką.

Patriarcha Cyryl również będzie przebywał z wizytą w Ameryce Łacińskiej. Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego oprócz Kuby odwiedzi Chile, Paragwaj i Brazylię. Jego podróż potrwa do 22 lutego.