Moskwa jest oburzona działaniami Ankry na pograniczu turecko-syryjskim. W specjalnym komunikacie rosyjskie MSZ stwierdza, że Turcja zachowuje się prowokacyjnie, stwarzając zagrożenie dla bezpieczeństwa na świecie. Rosyjscy dyplomaci twierdzą, że turecka artyleria ostrzeliwuje syryjskie wsie i pozycje armii Baszara al-Asada. Są liczne ofiary wśród cywilów, zostały też zniszczone domy i obiekty infrastruktury - można przeczytać w specjalnym komunikacie rosyjskiego MSZ.

Reklama

Moskwa oskarża również Turcję o udzielanie pomocy dżihadystom, którzy w pełnym rynsztunku przedostają się do Syrii, aby - jak to ujęto - uzupełnić, przetrzebione w walkach, szeregi bojówek organizacji terrorystycznych. Wskazano przy tym, że rozbite w Syrii oddziały dżihadystów ściągane są na terytorium tureckie, gdzie mogą złapać oddech i przeformować się.
W specjalnym oświadczeniu rosyjskie MSZ wyrażając oburzenie działaniami Ankary stwierdza, że dostrzega w nich nieskrywane wsparcie dla międzynarodowego terroryzmu. Jednocześnie Rosja oskarża Turcję o łamanie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i niewypełnianie zobowiązań wynikających z międzynarodowych porozumień.