Bojownicy wywodzących się z rozmaitych ugrupowań islamskiej opozycji oraz milicji kurdyjskiej ponieśli w tym okresie straty sięgające 44.228 osób.

Reklama

Rządowe siły syryjskie straciły natomiast 55.435 wojskowych i policjantów, a współpracujące z nimi oddziały libańskiego szyickiego Hezbollahu – 1.041, podczas gdy inne szyickie zgrupowania wspierające reżim prezydenta Baszara el-Asada – 3.897 bojowników.

Z kolei Państwo Islamskie (IS), związany z Al-Kaidą front al-Nusra oraz inne zgrupowania dżihadystów odnotowały straty sięgające 44.992 osób.

Ponadto w ciągu pięciu lat zginęło 3,5 tys. osób, których tożsamości nie udało się ustalić.

Działające w Londynie obserwatorium podkreśliło w komunikacie, że opublikowane dane nie obejmują ponad 20 tys. zaginionych, o których wiadomo tylko, że trafili do syryjskich więzień państwowych, ani 2 tys. osób które dostały się w ręce dżihadystów (chodzi zarówno o cywilów, jak i żołnierzy).

Zestawienie nie uwzględnia też 6 tys. jeńców i dezerterów z syryjskich sił zbrojnych ani 2 tys. zakładników przetrzymywanych przez Państwo Islamskie i sprzymierzone z nim ugrupowania.

W Genewie trwają rozmowy pod auspicjami ONZ, które zbiegają się z piątą rocznicą wybuchu konfliktu w Syrii. 27 lutego weszło w życie porozumienie o wstrzymaniu działań militarnych, które zmniejszyło przemoc, lecz nie wstrzymało całkowicie walk. Wyłączono z niego działania zbrojne przeciwko IS i Frontowi al-Nusra. W rozmowach w Genewie uczestniczą przedstawiciele rządu w Damaszku i reprezentanci umiarkowanej opozycji.