W dywizjach pancernych i zmechanizowanych rosyjskiego Zachodniego Okręgu Wojskowego przywracana jest struktura pułkowa na miejsce dotychczasowej batalionowej - poinformowała w piątek agencja TASS powołując się na źródło w rosyjskim sztabie generalnym.

Reklama

Jednostki wchodzące już w skład 1. armii pancernej (tamańska dywizja zmechanizowana i kantemirowska dywizja pancerna) jak również dwie formowane dla 20. armii dywizje zmechanizowane otrzymały sześciopułkową strukturę organizacyjną, która istniała w rosyjskich wojskach lądowych i została zlikwidowana w czasie, gdy ministrem obrony był Anatolij Serdiukow - powiedział rozmówca TASS. Przypomniał, że dywizje przeformowywano wtedy w brygady, których podstawowymi pododdziałami bojowymi były bataliony.

Obecnie, tak jak za czasów radzieckich, każda dywizja pancerna składać się będzie z trzech pułków czołgów, pułku zmechanizowanego, pułku artylerii samobieżnej i rakietowego pułku przeciwlotniczego, zaś każda dywizja zmechanizowana z trzech pułków zmechanizowanych, pułku czołgów, pułku artylerii samobieżnej i rakietowego pułku przeciwlotniczego - wyjaśnił wspomniany przedstawiciel sztabu generalnego. Dodał, że dywizje będą także dysponować pododdziałami rozpoznania, łączności, zabezpieczenia materiałowo-technicznego, walki radioelektronicznej, chemicznymi i innymi.

Według źródła TASS dwie mające być zasadniczym trzonem 20. armii dywizje zmechanizowane zostaną sformowane do końca roku w obwodach smoleńskim i woroneskim. Ich dowództwa stacjonować mają w Jelni i Boguczarze. Każda z tych dywizji liczyć będzie około 10 tys. ludzi. O utworzeniu w Zachodnim Okręgu Wojskowym 1. armii pancernej poinformowano oficjalnie na początku bieżącego roku. Jej uzbrojenie stanowią czołgi T-72BZ i T-80 oraz bojowe wozy piechoty BMP-3. Zachodni Okręg Wojskowy z dowództwem w Petersburgu obejmuje większość obszaru Rosji europejskiej, w tym całość jej pogranicza z zachodnimi sąsiadami.