Jak mówił Putin, Rosja będzie wspierać "wszelkie wysiłki" Abbasa w celu doprowadzenia do dialogu w bliskowschodnim konflikcie. Putin podkreślił, że z przywódcą Autonomii Palestyńskiej spotyka się regularnie.

Reklama

Perspektywy negocjacji palestyńsko-izraelskich to jeden z tematów roboczej wizyty Abbasa w Moskwie. Inne tematy to współpraca gospodarczo-handlowa i humanitarna z Rosją - zapowiedziały przed wizytą służby prasowe Kremla.

W czwartek wizytę w Moskwie złoży premier Izraela Benjamin Netanjahu.

Według służb prasowych Kremla wymiana handlowa między Rosją a Autonomią Palestyńską wzrosła w 2015 roku do rekordowego poziomu i osiągnęła wartość 3,4 mln dolarów. Rosja eksportuje do Autonomii m.in. mąkę, produkty naftowe i drewno; wartość tego eksportu sięgnęła w zeszłym roku 2,9 mln dolarów. W latach 2006-2015 Moskwa udzieliła Autonomii Palestyńskiej pomocy finansowej w łącznej wysokości prawie 45 mln dolarów.

Reklama

W zeszłym roku spadła liczba turystów z Rosji na Zachodnim Brzegu, odwiedzających miejsca kultu, m.in. Betlejem. W 2014 roku turystów tych było ok. 400 tysięcy, rok później liczba ich spadła o 16 procent.