Powiedział on dziennikarzom, że kiedy przyjechał do Bagdadu rok temu, każdego miesiąca do IS przyłączało się od 1,5 tys. do 2 tys. zagranicznych bojowników. Obecne szacunki mówią o spadku do ok. 200 miesięcznie - poinformował wojskowy. Dodał, że obserwuje się także "więcej dezercji wśród bojowników".

Reklama

Jak tłumaczył Gersten, ten silny spadek należy tłumaczyć m.in. atakami międzynarodowej koalicji na kryjówki z gotówką Państwa Islamskiego. Przeprowadzono ok. 20 takich operacji, w których zniszczono ok. 800 mln dolarów.

Jesteśmy świadkami osłabienia ich morale, widać, że nie mogą już płacić ani walczyć - ocenił amerykański generał. Odmówił jednak podania szacunków na temat obecnej liczby członków IS.

Waszyngton oceniał kilka miesięcy temu, że ich liczba wynosi między 20 tys. a 31,5 tys. Jednak Departament Stanu USA niedawno podawał, że liczebność organizacji spadła do najniższego poziomu, od kiedy zaczęto ją monitorować w 2014 roku.

Poza rezerwami pieniężnymi międzynarodowa koalicja zniszczyła także samochodowe cysterny i szyby naftowe będące w posiadaniu dżihadystów.

Stany Zjednoczone stoją na czele koalicji, która rozpoczęła ataki na cele IS w sierpniu 2014 roku.