Federalna Służba Nadzoru w sferze łączności, technologii informatycznych i masowego przekazu oświadczyła w komunikacie, że o ograniczenie dostępu do czterech stron internetowych "o nastawieniu politycznym" zwróciła się Prokuratura Generalna. Z dwóch stron usunięto "informacje niezgodne z prawem", dostęp do dwóch pozostałych blokowany jest przez operatorów. Linki do stron umieszczono w rejestrze zabronionej informacji.

Reklama

Publikacje wskazane we wniosku prokuratury "zawierają materiały o charakterze agitacyjnym w celu popularyzowania wśród mieszkańców Rosji idei bojkotu wyborów do Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu Rosji)" - podał Roskomnadzor. Ostrzegł, że "działalność mająca na celu niepowodzenie wyborów (...) podważa podstawy ustroju konstytucyjnego Federacji Rosyjskiej".

Ponadto na stronach internetowych "prowadzona była koordynacja działań obywateli dotycząca organizacji akcji protestacyjnych, przeprowadzanych przy naruszeniu obecnego porządku" - głosi komunikat. Jak ostrzegł Roskomnadzor, "w przypadku kopiowania niezgodnej z prawem informacji na innych stronach internetowych (...) dostęp do nich zostanie ograniczony". Wybory do Dumy odbędą się w Rosji 18 września.