Jesteśmy Wam wdzięczni za to, że tak wielu z Was zamierza w tych dniach odwiedzić także muzeum Auschwitz-Birkenau - piszą byli więźniowie w liście otwartym do pielgrzymów biorących udział w Światowych Dniach Młodzieży.

Reklama

Zobaczycie jedno z najbardziej tragicznych miejsc na świecie: symbol mordu dokonanego na rodzinach żydowskich z Europy, na Romach, Polakach, jeńcach ZSRR i licznych więźniach politycznych z wielu krajów Europy. Miejsce zbrodni, cmentarz, miejsce pamięci - czytamy w przekazanym PAP dokumencie.

Autorzy podkreślają, że pomimo prześladowań "nie zastygli w nienawiści", a "rozpacz i gorycz" nie spowodowały, że zamilkli. Pisaliśmy książki, kręciliśmy filmy i stale szukaliśmy kontaktu z młodymi ludźmi, z Wami - piszą osoby ocalałe z Holokaustu.

Dlatego Wasza wizyta w Auschwitz jest dla nas szczególnie ważna: nie chcemy, by na to miejsce zgrozy spadła zasłona milczenia - tłumaczą autorzy listu.

Mamy nadzieję, że zachowacie nasze wspomnienia, że uzmysłowicie sobie właśnie tutaj, w Auschwitz, jak bardzo zagrożony i kruchy jest nasz świat: także w tych dniach w wielu krajach dochodzi do głosu wstręt wobec obcych, mnożą się przypadki skrajnie prawicowej i fundamentalistycznej przemocy, antysemicka nienawiść ciągle jeszcze nie zgasła - piszą byli więźniowie. Ludzie gardzą demokracją, szczują przeciw uchodźcom i wołają o najbardziej zatrutą odpowiedź (na problemy) - dodają.

Oburzajcie się na krzywdę i na obojętność tych, którzy pozwalają na to, by działa się krzywda. Świat jest w Waszych rękach, podobnie jak nasze wspomnienia. Chrońcie tolerancję i demokrację, cieszcie się życiem - apelują byli więźniowie Auschwitz-Birkenau.

Uczestnicy ŚDM będą odwiedzać Auschwitz w dniach 20-28 lipca. 29 lipca do Auschwitz przybędzie papież Franciszek.

Reklama