W centrum handlowym Olympia w Monachium doszło w piątek do strzelaniny. Są zabici i ranni. Policja mówi o zagrożeniu terrorystycznym.

Reklama

Niemieccy funkcjonariusze przypuszczają, że sprawców strzelaniny było "więcej niż jeden". Rzecznik policji Marcus da Gloria Martins powiedział, że podczas strzelaniny zginęło sześć osób, a wiele innych jest rannych. Maksymalnie trzech sprawców zbiegło. Są uzbrojeni w broń długą - powiedział. Na znacznym obszarze prowadzony jest pościg za sprawcami.

Sobczak podkreślił, że MSZ jest w bieżącym kontakcie z monachijską policją.

Jednocześnie zwrócił się do Polaków przebywających w Monachium z apelem, aby przede wszystkim kierowali się zaleceniami niemieckich służb porządkowych, unikali miejsc publicznych, najlepiej pozostali w domach i "bezwzględnie unikali" otoczenia centrum handlowego Olympia.

Dyrektor biura rzecznika prasowego MSZ zaznaczył, że monachijska policja prowadzi aktualnie akcję mającą na celu ujęcie sprawcy lub sprawców zamachu. Dodał, że na terenie Monachium został wprowadzony stan alarmowy; został wstrzymany ruch autobusowy, metra i pociągów w centrum miasta.

Sobczak poinformował, że na stałe w Monachium mieszka kilkanaście tysięcy obywateli polskich.