Siły zbrojne Chin i Syrii mają tradycyjnie przyjacielskie stosunki, a siły zbrojne Chin chcą utrzymać wzmacnianie wymiany i współpracy z siłami zbrojnymi Syrii"- powiedział cytowany przez Xinhua Guan Youfei. Jak zaznaczył, Chiny trwale odgrywają pozytywną rolę w wysiłkach na rzecz politycznego uregulowania konfliktu w Syrii.

Reklama

Guana przyjął w Damaszku syryjski minister obrony Fahd Dżasim el-Frejdż. Według Xinhua obaj rozmawiali także o szkoleniu personelu i "osiągnęli porozumienie" w sprawie dostarczania przez siły zbrojne Chin pomocy humanitarnej. Chińska agencja podała również, że Guan spotkał się w stolicy Syrii z generałem rosyjskim, ale żadnych szczegółów na ten temat nie ujawniła.

Jak zaznacza Reuters, Chiny mają własne motywy angażowania się w działania na rzecz regionalnego bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Niepokoi je wstępowanie muzułmańskich Ujgurów z chińskiego Sinkiangu do zbrojnych ugrupowań islamistycznych w Syrii i Iraku, dokąd przedostają się nielegalnie przez Azję Południowo-Wschodnią i Turcję.