Musimy zrozumieć, że oni nie są muzułmanami. Ich wrogość w stosunku do wiernych trwa od dawna, a ich głównymi wrogami są sunnici - podkreślił wielki mufti. Abdel Aziz Al-Szejk podkreślił, że przywódcy Iranu są "wyznawcami maga", czyli zaratusztrianizmu - religii, którą wyznawała większość Persów przed arabską inwazją, która miała miejsce 13 wieków temu.

Reklama

Na komentarze wielkiego muftiego zareagował na Twitterze minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif. Skrytykował on wahhabicką wersję sunnickiego islamu, którą wyznaje rodzina królewska w Rijadzie. W rzeczy samej nie ma podobieństwa między islamem wyznawanym w Iranie i przez większość muzułmanów, a fanatycznym ekstremizmem nauczanym przez wahhabickich najwyższych duchownych i saudyjskich kaznodziejów terroru - ocenił szef irańskiego MSZ.

Sunnicka Arabia Saudyjska i szyicki Iran konkurują ze sobą na Bliskim Wschodzie wspierając przeciwne strony konfliktów w Syrii i Jemenie. Popierają także zwalczające się ugrupowania w Iraku, Bahrajnie i Libanie. W przeszłości wielu sunnickich teologów podkreślało, że traktuje szyitów jako niewiernych. Słowa muftiego opublikowano w dwa dni po tym jak irański przywódca duchowo-polityczny ajatollah Sajed Mohammad Ali Chamenei oskarżył władze saudyjskie o dobijanie pielgrzymów, którzy odnieśli rany podczas zeszłorocznej pielgrzymki do Mekki.

We wrześniu 2015 roku hadżdż zakończył się stratowaniem blisko 2300 osób, w tym ponad 450 obywateli Iranu. Rząd w Teheranie uważa, że do tragedii doprowadził "brak kompetencji" władz saudyjskich. Arabia Saudyjska zerwała stosunki dyplomatyczne z Iranem po atakach na swoją ambasadę w Teheranie i konsulat w Meszhedzie w styczniu br. Napaści dokonały grupy ludzi protestujących przeciwko przeprowadzonej przez Rijad egzekucji 47 osób, w tym szyickiego duchownego Nimra al-Nimra.

Od czasu wprowadzenia rządów ajatollahów Iran rywalizuje politycznie i religijnie z Arabią Saudyjską, rządzoną przez sunnickich wahhabitów; w Arabii Saudyjskiej znajduje się najświętsze miasto islamu, Mekka, do której pielgrzymka jest obowiązkiem każdego pobożnego muzułmanina.

Pielgrzymka do Mekki, gdzie narodził się Mahomet i gdzie doznał objawień, jest jednym z pięciu filarów islamu, obok wyznania wiary, modlitwy pięć razy dziennie, jałmużny i postu w czasie świętego dla muzułmanów miesiąca, ramadanu. Pielgrzymkę powinien odbyć każdy wierny co najmniej raz w życiu, jeśli ma na to niezbędne środki.

Reklama