Jak poinformował resort, samolot, który wykonywał lot ćwiczebny, spadł do morza w odległości kilku kilometrów od lotniskowca. Pilot został dostarczony przez ratowników na pokład okrętu; jego zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Reklama

Ministerstwo zapewniło, że incydent nie wpłynął na grafik lotów, a grupa rosyjskiego lotnictwa znajdująca się na Morzu Śródziemnym prowadzi działania zgodnie z planem.

Admirał Kuzniecow znajduje się od ponad dwóch tygodni u wybrzeży Syrii. Według wcześniejszych informacji podawanych przez dowództwo z lotniskowca niemal codziennie startują samoloty bojowe, głównie aby ćwiczyć współpracę z najbliższym syryjskim portem.

W skład rosyjskiej grupy okrętów wojennych na Morzu Środziemnym wchodzi prócz Admirała Kuzniecowa: krążownik rakietowy o napędzie atomowym Piotr Wielki, fregata Siewieromorsk i niszczyciel rakietowy Wiceadmirał Kułakow, a także okręty zaopatrzenia.

Zazwyczaj Admirał Kuzniecow stacjonuje w porcie w Siewieromorsku, nad Morzem Barentsa, i na pokładzie ma m.in. myśliwce Su-33 i MiG-29K oraz ponad 10 śmigłowców, m.in. Ka-52K i Ka-27.