Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) i Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji (IOM) wystosowały wspólny komunikat, w którym proszą amerykańską administrację, aby nadal oferowała azyl ludziom uciekającym przed wojną i przemocą.

Reklama

Obie agencje, które mają siedzibę w Genewie, podkreślają w oświadczeniu, że program oferujący szanse na przesiedlenie osobom zagrożonym w ich własnych krajach ma znaczenie fundamentalne.

Potrzeby migrantów i uchodźców na całym świecie "nigdy nie były większe" niż teraz; "mamy nadzieję, że USA będą nadal chroniły tych, którzy uciekają przed konfliktami i prześladowaniem" - głosi komunikat UNHCR i IOM.

Dekret podpisany w piątek przez Trumpa zawiesza do odwołania przyjmowanie uchodźców z Syrii, a uchodźców z innych krajów - na 120 dni. W tym czasie władze USA mają sprawdzić, z których krajów uchodźcy stanowią najmniejsze ryzyko.

Reklama

Rozporządzenie przewiduje także wstrzymanie przez 90 dni wydawania amerykańskich wiz obywatelom krajów muzułmańskich mających problemy z terroryzmem.