"Prezydent Trump i prezydent Putin są pełni nadziei, że po dzisiejszej rozmowie obie strony przystąpią szybko do działań na rzecz zwalczania terroryzmu i rozwiązywania problemów stanowiących przedmiot wspólnej troski" – zaznaczono w komunikacie.

Reklama

Przedmiotem rozmowy była m.in. walka z Państwem Islamskim oraz sposoby osiągnięcia "więcej pokoju" w Syrii. Rozmowa, jak podkreślono, trwała około godziny.

Lakoniczny w swej treści komunikat Białego Domu został podany do wiadomości publicznej w USA w kilka godzin po tym, gdy służby prasowe Kremla przedstawiły już swoją relację z rozmowy prezydentów – pisze w komentarzu agencja Reutera.

Sobotnia rozmowa przywódców USA i Rosji przebiegła w "pozytywnym i rzeczowym" duchu - informowały służby prasowe Kremla w wydanym przez siebie komunikacie.

Prezydenci omówili "aktualne problemy międzynarodowe, w tym walkę z terroryzmem, sytuację na Bliskim Wschodzie, konflikt arabsko-izraelski, sferę stabilności strategicznej i nierozprzestrzeniania (broni jądrowej), sytuację wokół irańskiego programu jądrowego i Półwyspu Koreańskiego" - głosi oświadczenie.

"Poruszyli także główne aspekty kryzysu na Ukrainie". Ustalono nawiązanie partnerskiej współpracy "na tych wszystkich, a także na innych odcinkach" - przekazał Kreml.

W komunikacie wydanym po rozmowie przez stronę rosyjską nie ma mowy o sankcjach wobec Rosji. Oświadczenie głosi, że w rozmowie obie strony zademonstrowały nastawienie "na aktywną wspólną pracę w celu ustabilizowania i rozwoju współpracy rosyjsko-amerykańskiej na konstruktywnej, równoprawnej i wzajemnie korzystnej podstawie".

Kreml przekazał też, że podczas rozmowy "podkreślono wagę odnowienia wzajemnie korzystnych więzi handlowo-gospodarczych pomiędzy kręgami biznesowymi, co mogłoby stanowić dodatkowy impuls dla stopniowego i trwałego rozwoju stosunków dwustronnych".

Putin i Trump ustalili, że wydadzą polecenie, by został uzgodniony możliwy termin i miejsce ich osobistego spotkania - głosi też oświadczenie.

W komunikacie Białego Domu na temat rozmowy Trumpa z Putinem skoncentrowano się wyłącznie na kwestiach bezpieczeństwa globalnego – zauważa agencja Associated Press. Nie ma tam żadnej wzmianki o wznowieniu obustronnie korzystnych stosunków handlowych i gospodarczych między środowiskami biznesu z obu krajów, na co nastawał komunikat wydany przez Kreml – pisze AP.