Myślę, że to będzie bolesne dla Brytyjczyków - powiedział Francois Hollande dziennikarzom w Indonezji, gdzie kończy wizytę, po czym dodał, że będzie to bolesne pod względem ekonomicznym. Wyraził jednocześnie przekonanie, że Brexit zmusi Europę, by iść dalej do przodu, bez wątpienia poruszając się różnymi prędkościami, co zresztą - jego zdaniem - zawsze miało miejsce.

Reklama

Procedurę Brexitu Hollande określił jako nieodwracalną i zastrzegł, że nie będzie mogła trwać dłużej niż przewidziane traktatem dwa lata. Zakończy się to porozumieniem handlowym między Zjednoczonym Królestwem a Europą; miejmy nadzieję, że będzie to najlepsze możliwe porozumienie handlowe i dla Europy, i dla Zjednoczonego Królestwa - dodał szef francuskiego państwa. Co do zasady, nie mamy zamiaru karać Brytyjczyków - zapewnił Hollande.

Brytyjska premier Theresa May poinformowała w środę Izbę Gmin, że jej rząd rozpoczął procedurę wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Negocjacje zostały rozpoczęte w nieco ponad dziewięć miesięcy po ubiegłorocznym referendum ws. członkostwa w UE, w którym Brytyjczycy zagłosowali większością 52 do 48 proc. za Brexitem.