Do incydentu doszło w Wigilię 2016 roku. Po wyjściu z pociągu młodzi uchodźcy podpalili kawałek papieru oraz jednorazową chusteczkę i położyli je obok głowy śpiącego na ławce 37-letniego Polaka.

Reklama

Zdaniem prokuratur,y mężczyzna mógł umrzeć w mękach. Sprawcy działali w sposób perfidny i okrutny - czytamy w akcie oskarżenia. Do tragedii nie doszło tylko dzięki szybkiej pomocy ze strony innych pasażerów. Bezdomny nie odniósł poważnych obrażeń.

Sprawcy uciekli. Całe zdarzenie nagrały jednak zainstalowane na stacji kamery. Po opublikowaniu zdjęć podejrzani sami zgłosili się na policję.

Sześciu oskarżonych pochodzi z Syrii, jeden z Libii. Są w wieku od 16 do 21 lat. W latach 2014–2016 przyjechali do Niemiec jako uchodźcy, pięciu z nich jako nieletni bez opieki dorosłych.

Reklama

Za głównego oskarżonego uchodzi 21-letni Syryjczyk, który miał podpalić papier i chusteczkę, po czym rzucił je na ławkę obok śpiącego. Zdaniem prokuratury oskarżeni wspólnie podjęli decyzję o zaatakowaniu ofiary. Jak podały niemieckie media, główny oskarżony zapowiedział, że w piątek ustosunkuje się do zarzutów.

Prokurator Martin Glage powiedział dziennikarzom, że oskarżonym nie grozi ani kara dożywotniego więzienia, ani kary pozbawienia wolności powyżej 10 lat. Jego zdaniem sprawcy nie mieli zamiaru zabić, lecz liczyli się ze śmiercią ofiary a atak na bezdomnego był spontanicznym czynem popełnionym z nudów.