Prezydent elekt Francji Emmanuel Macron spotka się w poniedziałek z kanclerz Angelą Merkel w Berlinie - poinformował w piątek rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert. Stolica Niemiec jest pierwszym celem zagranicznej podroży Macrona. Pani kanclerz cieszy się na spotkanie, do którego dojdzie późnym popołudniem w poniedziałek w urzędzie kanclerskim - powiedział Seibert na spotkaniu z dziennikarzami w Berlinie.

Reklama

Nowy prezydent Emmanuel Macron chce zreformować swój kraj" - mówiła jeszcze w czwartek wieczorem podczas spotkania zorganizowanego przez redakcję lokalnej gazety "Rheinische Post" Angela Merkel.

Szefowa niemieckiego rządu opowiedziała się za pogłębioną współpracą z Francją - najważniejszym partnerem Niemiec w Europie. Możemy zastanowić się nad wspólnymi programami inwestycyjnymi, ponieważ w dziedzinie cyfryzacji Niemcy również mają wiele do nadrobienia - powiedziała. Jak zaznaczyła, sama też myśli od 2013 roku o oddzielnym budżecie eurolandu, z którego można by wspierać kraje wprowadzające reformy.

Merkel wyraziła ponadto gotowość do współpracy z Francją w dziedzinie walki z bezrobociem. Chciałabym wspólnie z Macronem opracować projekty, które przyniosą szybko nadzieję ludziom nie mającym pracy - powiedziała. To jasne: Niemcom będzie się dobrze powodziło tylko wtedy, gdy i Europie będzie dobrze - zaznaczyła niemiecka kanclerz.

Politycy rządzącej CDU deklarowali po wygranej Macrona w wyborach gotowość Niemiec do pomocy dla Francji, unikali jednak konkretów. Przedstawiciele współrządzącej SPD zajmują bardziej jednoznaczne stanowisko. Za niemiecko-francuskim funduszem inwestycyjnym opowiedział się wcześniej szef MSZ Niemiec, polityk SPD Sigmar Gabriel. Pomysł odrębnego budżetu strefy euro poparł z kolei kandydat SPD na kanclerz Martin Schulz.

Głównymi założeniami programu wyborczego Macrona w kwestiach dotyczących polityki zagranicznej było zacieśnienie współpracy z Berlinem i umocnienie pozycji Francji w Unii Europejskiej. Prezydent elekt proponował też utworzenie budżetu strefy euro oraz powołanie ministra finansów eurolandu.