Mówiliśmy o egipskim kontekście walki z terroryzmem i fundamentalizmem religijnym, a także o konieczności respektowania praw człowieka - oświadczył Emmanuel Macron po spotkaniu w Pałacu Elizejskim. Zdaję sobie sprawę z wyzwania, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa oraz stabilności Egiptu, przed którym stoi jego prezydent - dodał. Prezydent Francji zaznaczył, że respektuje suwerenność państw, a ponieważ sam nie zgodziłby się, by inny przywódca udzielał mu lekcji, jak rządzić jego krajem, i on nie udziela ich innym.

Reklama

Macron podkreślił, że walka z terroryzmem, wspólnym wrogiem Paryża i Kairu, musi być kontynuowana zgodnie z zasadą poszanowania praw człowieka. Zwrócił też uwagę na ścisłą współpracę i partnerstwo pomiędzy Francją i Egiptem. Bezpieczeństwo tego przyjacielskiego nam kraju jest również naszym własnym bezpieczeństwem - zauważył.

Jesteśmy przeciwni przemocy i szanujemy prawa człowieka - powiedział prezydent Egiptu, zaznaczając, że jego siły bezpieczeństwa nie praktykują tortur.Jednak jak wskazują organizacje praw człowieka, podczas rządów Sisiego egipskie służby bezpieczeństwa zabiły ponad tysiąc osób, a dziesiątki tysięcy aresztowały. Egipska bezpieka oskarżana jest m.in. o tortury, porwania, pozasądowe egzekucje oraz zastraszanie dziennikarzy. Na celowniku władz są zarówno islamiści, jak i liberalni aktywiści.

Pod koniec maja tego roku prezydent Egiptu podpisał kontrowersyjną ustawę regulującą działalność organizacji pozarządowych. Nowe przepisy są krytykowane przez obrońców praw człowieka. Aktywiści twierdzą, że ustawa w praktyce zakazuje im pracy i utrudnia działalność organizacji charytatywnych.

Kilka działających w Egipcie organizacji praw człowieka, w tym Human Rights Watch, napisało list otwarty, w którym argumentują, że ustawa uniemożliwi ich pracę i będą musiały wycofać się z tego kraju. Paryż i Kair utrzymują bardzo dobre relacje i stosunki handlowe. Od 2015 r. Egipt podpisał kontrakty z Francją na ponad sześć mld euro, w tym na 24 samoloty myśliwskie Rafale, fregatę, dwa okręty desantowe typu Mistral i pociski rakietowe.

Reklama