Decyzję w tej sprawie rada miejska podjęła w poniedziałek wieczorem. Była ona jednomyślna.

Reklama

"Gdy Aung San Suu Kyi w 1997 roku otrzymała odznaczenie Freedom of the City, uosabiała wartości tolerancji i internacjonalizmu Oksfordu" - napisała rada miejska w oświadczeniu. Suu Kyi za rządów junty w Birmie łącznie przez 15 lat przebywała w areszcie domowym.

"Z powodu jej bezczynności wobec prześladowania mniejszości Rohingjów podjęliśmy bezprecedensową decyzję o odebraniu jej najwyższego odznaczenia tego miasta" - podkreśliły władze.

Dodały, że ci, którzy przymykają oko na przemoc, niszczą własną reputację.

Pod koniec września prestiżowy Uniwersytet Oksfordzki, na którym Aung San Suu Kyi studiowała w latach 60., postanowił usunąć jej portret.

Birmańska przywódczyni i pokojowa noblistka z 1991 roku jest krytykowana za brak empatii wobec Rohingjów, uważanych za jedną z najbardziej prześladowanych mniejszości na świecie.

Ok. 900 tys. Rohingjów z Birmy jest stłoczonych w największym obozie dla uchodźców na świecie, na południu Bangladeszu. Ok. 620 tys. z nich od końca sierpnia uciekło z Birmy w wyniku operacji sił bezpieczeństwa w stanie Arakan (Rakhine).

Reklama

Wojsko birmańskie twierdzi, że operacja wojskowa w zamieszkanym przez Rohingjów stanie była konieczna ze względu na bezpieczeństwo narodowe, gdy 25 sierpnia rebelianci z Arakańskiej Armii Zbawienia Rohingjów (ARSA) zaatakowali 30 placówek wojskowych w tym regionie. ONZ i USA uznały operację wojska za przykład czystki etnicznej. Organizacje broniące praw człowieka oskarżyły birmańskie siły bezpieczeństwa o zabójstwa, tortury, gwałty i podpalenia.