Przyjęta w 1938 roku amerykańska ustawa "O rejestracji przedstawicieli obcych rządów" (Foreign Agents Registration Act - FARA) zobowiązuje osoby bądź organizacje reprezentujące lub zabiegające o interesy obcych rządów do zarejestrowania się w resorcie sprawiedliwości.

Reklama

RIA Global odpowiada za tworzenie treści dla portali informacyjnych agencji i rozgłośni radiowej Sputnik. Sputnik twierdzi, że w firmie, zarejestrowanej w USA, pracują amerykańscy dziennikarze.

Jak podaje RIA, firma ma 30 dni na zastosowanie się do wezwania. W cytowanym w rosyjskich mediach liście Departament Stanu stwierdził, że firma prowadzi "polityczną działalność w USA w interesie międzynarodowej agencji informacyjnej Russia Today".

Departament podkreślił, że po zarejestrowaniu się w charakterze zagranicznego agenta firma będzie mogła kontynuować pracę, jednak wszystkie treści powinny być opatrzone informacją o statusie zagranicznego agenta.

Reklama

13 listopada finansowana przez rosyjskie władze stacja RT działająca w USA spełniła żądanie tamtejszego resortu sprawiedliwości i zarejestrowała się jako tzw. zagraniczny agent.

Pod koniec listopada prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę, zgodnie z którą media zagraniczne w tym kraju będą mogły być uznawane za "zagranicznych agentów". Przepisy zostały zaprezentowane jako odpowiedź na działania podjęte w USA wobec RT.