Z tego, co mi powiedziano, zmarł, próba reanimacji w szpitalu w Mitrovicy nie powiodła się - powiedział adwokat Nebojsza Vlajić. Dodał, że jego klient został trafiony pięcioma kulami.

Śledczy "wciąż są na miejscu i nadal nie wiemy, kto mógł stać za tym atakiem przeprowadzonym z jadącego samochodu" - powiedział prokurator Shyqri Syla, cytowany przez AFP.

64-letni Ivanović należał do czołowych polityków w zamieszkanej głównie przez Serbów północnej części Kosowa.

W styczniu 2014 roku był pierwszym liderem kosowskich Serbów zatrzymanym przez Eulex, policyjną misję UE w Kosowie, pod zarzutem popełnienia zbrodni wojennych na Albańczykach.

Dwa lata później międzynarodowy sąd w Kosovskiej Mitrovicy skazał Ivanovicia na dziewięć lat więzienia za zbrodnie wojenne popełnione podczas wojny 1998-1999 w Kosowie. Sąd uznał, że Ivanović był wówczas członkiem paramilitarnej grupy, która prowadziła akcję "oczyszczania" z Albańczyków południowej części Kosovskiej Mitrovicy. Podczas tej operacji wyrzucono z domów wiele albańskich rodzin, oddzielano też mężczyzn od kobiet i dzieci, i zabijano wielu z nich.

Wyrok został uchylony, a Ivanović miał ponownie stanąć przed sądem.

Ivanović uchodził za umiarkowanego polityka. Był sekretarzem stanu w ministerstwie Serbii ds. Kosowa, a w 2013 roku został wybrany na radnego w północnej części Kosovskiej Mitrovicy, zamieszkanej przez Serbów. Popierał dialog i kompromis ze stanowiącymi w Kosowie większość Albańczykami, mówił też po albańsku.