Wyrok zostanie ogłoszony publicznie w Hadze 8 czerwca - oświadczono w komunikacie Trybunału.

Reklama

Mladić, który został schwytany w 2011 roku po 16 latach ukrywania się, został skazany w 2017 roku przez Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii (MTKJ) w Hadze na karę dożywotniego więzienia za ludobójstwo, zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciw ludzkości podczas wojny w Bośni i Hercegowinie z lat 1992-1995.

78-letni Mladić jeszcze tym samym roku odwołał się od wyroku. Proces apelacyjny odbył się w sierpniu 2020 roku, a były dowódca sił Serbów bośniackich twierdził, że sąd pierwszej instancji był "poplecznikiem zachodnich mocarstw”, a on sam jest "celem sojuszu NATO". Próbował także przekonywać, że prokuratorzy wysuwają tendencyjne oskarżenia, określając go jako "szatana i zdrajcę".

"Rzeźnik Bałkanów"

Były generał, nazywany "rzeźnikiem Bałkanów" mówił także, iż od początku wojny w Bośni został w nią wciągnięty wbrew sobie.

Orzekając karę dożywocia w 2017 roku, Trybunał orzekł, że Mladić jest winny 10 spośród 11 zarzutów, w tym dowodzenia oddziałami odpowiedzialnymi za największe zbrodnie podczas konfliktu, w tym wymordowanie 8 tys. muzułmańskich mężczyzn i chłopców w Srebrenicy w 1995 roku i oblężenie Sarajewa, które trwało 43 miesiące i podczas którego zginęło ponad 11 tys. cywilów.

Mechanizm Narodów Zjednoczonych dla Międzynarodowych Trybunałów Karnych (MICT) to międzynarodowy trybunał, który przejął jurysdykcję i najważniejsze funkcje trybunałów dla Jugosławii oraz dla Rwandy po zakończeniu ich mandatów.