- Decyzję tę podjęto z inicjatywy mera Tarnopola Serhija Nadała w odpowiedzi na uchwalenie przez polski Sejm (i Senat - PAP) ustawy o zakazie "ideologii banderowskiej" - poinformowano w piątek na stronie internetowej rady miejskiej.

Reklama

Mer oświadczył jednocześnie, że kontynuowana będzie współpraca z siedmioma polskimi miastami, związanymi z Tarnopolem umowami o partnerstwie.

- Jestem przekonany, że żadna decyzja polityczna nie może zmienić heroicznych stronic naszej historii. Poprzez tę decyzję pokazujemy, że nie pozwolimy innym państwom na ingerowanie w naszą historię. Po raz kolejny zatwierdzamy na szczeblu miasta nasz szacunek wobec bohaterów i ich wkład w walkę o niepodległość Ukrainy - powiedział Nadał.

Wcześniej podobną decyzję podjęła rada miejska we Lwowie. Tam również w ważne święta państwowe obok flagi ukraińskiej mają być wywieszane flagi w barwach czerwono-czarnych.

Nowelizacja ustawy o IPN wprowadza kary grzywny lub więzienia do lat trzech za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką.

Reklama

W ustawie znalazły się przepisy, które mają umożliwić wszczynanie postępowań karnych za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów, także zbrodniom ukraińskich formacji, które kolaborowały z III Rzeszą Niemiecką.