W oświadczeniu na swojej stronie internetowej resort poinformował, że działał na podstawie ustawy "O środkach oddziaływania na osoby związane z naruszeniami podstawowych praw i wolności człowieka i obywateli Federacji Rosyjskiej" i na mocy decyzji zastępcy prokuratora generalnego Rosji.

Reklama

Decyzja ministerstwa oznacza, że na liście niepożądanych organizacji jest obecnie 14 podmiotów. Przed tygodniem resort sprawiedliwości wpisał na nią dwie inne organizacje zagraniczne: zarejestrowaną w Niemczech Europejską Platformę Demokratycznych Wyborów (EPDE) i założone na Litwie Międzynarodowe Centrum Badań nad Wyborami. Obie organizacje zajmowały się wyborami w Rosji.

Pierwsze zagraniczne organizacje zostały wpisane na rosyjską "czarną listę" w 2015 roku. W maju tego roku przyjęto ustawę pozwalającą władzom Rosji uznać zagraniczne i międzynarodowe organizacje pozarządowe, a także firmy za niepożądane na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Zgodnie z ustawą za niepożądaną może być uznana organizacja pozarządowa lub firma "stwarzająca zagrożenie dla podstaw ustroju konstytucyjnego Rosji, jej obronności lub bezpieczeństwa". Za pierwszą niepożądaną organizację Rosja uznała amerykańską fundację National Endowment for Democracy (NED).

Reklama

Fundacja German Marshall Fund powstała w 1972 roku. Została powołana "w celu wzmocnienia współpracy transatlantyckiej w duchu planu Marshalla", jako swoją misję określa wzmacnianie społeczeństwa obywatelskiego poprzez wspieranie inicjatyw obywatelskich i współpracy regionalnej. Jej przedstawicielstwa, poza USA, działają m.in. w Berlinie, Paryżu, Brukseli, Belgradzie, Bukareszcie i Warszawie.