Po ogłoszeniu 8 maja decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa o wycofaniu jego kraju z porozumienia nuklearnego z Iranem relacje obu państw uległy pogorszeniu.

Reklama

"Niech amerykańscy przywódcy (...) przyjmą tę wiadomość, że jeśli zaatakują Iran, może spotkać ich los podobny do losu Saddama Husajna" - brzmiało oświadczenie Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

Wcześniej w środę minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif oświadczył, że uwagi na temat irańskiego programu nuklearnego są nieprawdziwe i oparte na "starych złudzeniach". Dodał, że "amerykańscy urzędnicy są (...) zakładnikami skorumpowanych grup nacisku".

Reklama

Natomiast dowódca irańskiej armii i Gwardii Rewolucyjnej generał Mohammed Bagheri stanowczo zapowiedział, że Teheran nie ugnie się pod presją Waszyngtonu.

W poniedziałek Pompeo groził Iranowi "najsilniejszymi sankcjami w historii", jeśli rząd tego kraju nie zmieni polityki. Pompeo wezwał do nowego porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego, w miejsce umowy z 2015 roku, z której USA się wycofały. Nowe zapisy odnosiłyby się m.in. do obaw USA związanych z irańskim programem pocisków balistycznych.

W ramach porozumienia nuklearnego - podpisanego w 2015 roku przez Iran oraz sześć mocarstw (USA, Wielką Brytanię, Francję, Chiny, Rosję i Niemcy) - Teheran zgodził się na ograniczenie swojego programu nuklearnego w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych nań sankcji. Decyzja Trumpa o wycofaniu USA postawiła umowę pod znakiem zapytania.