Kierownictwo służby więziennej poinformowało mnie dzisiaj rano (w piątek), że Ołeh Sencow napisał oświadczenie o zakończeniu strajku głodowego w obecności prawników" - powiedział Fiedotow agencji Interfax. "(...) Uważam, że to jest bardzo słuszne, bardzo rozsądne rozwiązanie. Walczyć o swoje prawa to jest święte prawo, ale nie jest konieczne narażanie swojego życia i zdrowia - powiedział doradca Władimira Putina.

Reklama

Podkreślił, że istnieją inne sposoby walki o swoje prawa, zwłaszcza na drodze prawnej. Jestem pewien, że teraz ci lekarze, którzy opiekowali się Ołehem Sencowem podczas tej długiej, wielomiesięcznej głodówki, pomogą mu w procesie wychodzenia z niej, to bardzo trudny okres, bardzo ciężki i życzę, żeby minął w sposób maksymalnie bezbolesny - powiedział Fiedotow.

Wiceszef rosyjskiej Federalnej Służby Więziennej Witalij Maksimienko poinformował w piątek, że odbywający karę 20 lat więzienia Sencow przerwał głodówkę, którą prowadził od ponad czterech miesięcy. Maksimienko dodał, że rozpoczęto rehabilitację reżysera.

Sencow przerwał głodówkę, o czym napisał oświadczenie; zgodził się przyjmować jedzenie. Przeprowadzono konsultacje z najlepszymi dietetykami Moskwy, w jaki sposób wyprowadzać go ze stanu głodówki. Została przygotowana odpowiednia dieta dla normalizowania stanu jego zdrowia - powiedział Maksimienko. Adwokat Sencowa na razie nie skomentował tych doniesień.

Reklama

Tydzień temu 42-letni Sencow został przewieziony z rosyjskiej kolonii karnej do szpitala. Służby więzienne zapewniały, że chodzi o planowane badania lekarskie. Ukraiński reżyser prowadził głodówkę od 14 maja, domagając się zwolnienia przetrzymywanych w Rosji w więzieniach obywateli Ukrainy. Podczas protestu był karmiony sztucznie. W ciągu w sumie 145 dni głodówki stracił 12 kilogramów. Na najnowszym zdjęciu Sencowa, upublicznionym w sobotę przez rosyjskie służby więzienne, ten mający 190 cm wzrostu mężczyzna wygląda na chudego i osłabionego.