Sąd odrzucił wniosek prokuratora o zaostrzenie kary.

Reklama

Według sądu Saakaszwili, który stał na czele Gruzji w latach 2004-2013, zlecił siłom bezpieczeństwa pobicie byłego posła Walerego Gelaszwilego w odwecie za krytyczne słowa skierowane przez polityka pod adresem rządzących.

W styczniu Saakaszwili został zaocznie skazany za próbę zatajenia dowodów w sprawie zabójstwa gruzińskiego bankowca w 2006 r.

Prezydent, który obecnie przebywa w Holandii, odrzuca wszystkie oskarżenia. Jego zdaniem są one umotywowane politycznie.

Saakaszwili w 2015 r. otrzymał z rąk prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki obywatelstwo ukraińskie i został zaproszony do pracy na stanowisku gubernatora obwodu odeskiego nad Morzem Czarnym. Reformy, które miał tam przeprowadzić, miały być przykładem dla całej Ukrainy.

Reklama

Jego współpraca z prezydentem trwała do jesieni 2016 r. Saakaszwili oskarżył wtedy Poroszenkę o wspieranie klanów korupcyjnych i ustąpił z urzędu. Potem założył własną partię, Ruch Nowych Sił, i zaczął domagać się impeachmentu szefa państwa. Latem 2017 r. Saakaszwili został pozbawiony obywatelstwa Ukrainy.